عباس یاری

تشییع جنازۀ سارا در روز تولدم!

گفت‌وگو با فاطمه مسعودی‌فر، بازیگر نقش سارای گرجی در سریال «جیران»

31 فروردین 1402

فاطمه مسعودی‌فر بازیگر جوان و بااستعداد تئاتر و سینما اولین بار با بازی در پوست (بهمن ارک، بهرام ارک) شناخته شد اما سریال جیران و بازی در نقش سارای گرجی برای او سکوی پرتاب مهمی بود که باعث شد چهره و نوع حضورش در برابر دوربین به چشم میلیون‌ها تماشاگر بیاید و نامش در حافظهٔ عمومی ثبت شود. او که از تجربه‌های تئاتری به سینما و شبکهٔ ویدئویی رسیده، با انرژی و حس قدرتمند بازی‌اش و شناخت خوبی که از مختصات قاب و نقطهٔ استقرار دوربین دارد می‌تواند کاندیدای بازی در نقش‌های بزرگ‌تر و دشوارتر باشد. به بهانهٔ نمایش موفق جیران با او گفت‌وگوی تصویری مفصلی انجام دادیم که نسخهٔ ویدئویی کاملش را می‌توان در سایت آپارات و نماشا و سایت و کانال «فیلم امروز» تماشا کرد.

عباس یاری

  • شما را با بازی در اولین فیلم‌تان پوست به یاد می‌آورم که فیلم بسیار خوبی هم بود. می‌دانم که قبل از آن تئاتر بازی می‌کردید. چه شد که وارد سینما شدید؟

من تا سال 98 ساکن تبریز بودم و در دانشگاه تئاتر کار می‌کردم. یک بار مشغول اجرای نمایشی بودیم که آقای بهمن ارک بازی من را دید. برادران ارک یک آموزشگاه بازیگری به نام «شکلک» در تبریز دارند. به من گفتند برای تست و خواندن فیلم‌نامه به دفترشان بروم و برای بازی در پوست انتخاب شدم.

  • دربارهٔ این قصه زمینهٔ دربارهٔ این قصه زمینهٔ قبلی داشتید؟

نه. در همان قرار اول داستان را برایم توضیح دادند. آن موقع نگارش فیلم‌نامه به پایان نرسیده بود و برایم اتفاق جالبی بود که سعی می‌کردند من را هم در نگارش فیلم‌نامه دخیل کنند.

  • تا قبل از آن در چند نمایش بازی کردید؟

دقیقاً به یاد ندارم ولی از سال 94 بازی در تئاتر را شروع کردم. در دانشگاه چند نمایش (از جمله پدر و مرگ فروشنده) را به انگلیسی اجرا کردم. گاهی خودم هم کارگردانی می‌کردم. چندتا تئاتر با آقای ذوالفقاری در تئاتر شهر اجرا کردیم. در این سه سال اخیر به خاطر کرونا تئاتر ضربهٔ زیادی خورد و کمی از دنیای تئاتر فاصله گرفتم.

  • گویا چند کتاب هم ترجمه کرده‌اید.

بله، مشغول ترجمهٔ چند کتاب از فارسی به انگلیسی هستم. کمی فرانسوی هم بلدم.

  • زبان گرجی چه‌طور؟ چون در سریال جیران به زبان گرجی صحبت می‌کردید. الان هیچی از آن‌ در یادم نیست. دو سال با خانم رضایی زبان گرجی را تمرین کردم. چند مربی دیگری هم داشتم. خیلی دوست داشتم این زبان را یاد بگیرم و حتی این قرار را هم گذاشتیم که من به آن‌ها انگلیسی یاد بدهم و آن‌ها به من گرجی یاد بدهند. گرجی زبان بسیار شیرینی است. هم به زبان آذری ما خیلی نزدیک است و هم فرهنگ‌شان به فرهنگی که من با آن بزرگ شدم شباهت دارد.
ادامه مطلب در ماهنامه
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
© ۱۴۰۰ فیلم امروز
ماهنامه سینمایی فیلم امروز با اتکا به پشتوانه ای ۴۰ ساله، همراه با آغاز قرن جدید شروع به کار کرد.