غزاله صدر

عشق و دیگر هیچ

نقد فیلم «نهنگ»

21 اسفند 1401

نهنگ فیلمی تکان‌دهنده، زیبا، فراموش‌نشدنی و پراحساس است که بیننده را غرق خود می‌کند. داستانی دربارهٔ سوگ و خودویرانگری و البته بیش از هر چیز، عشق. چارلی، شخصیت مرکزی فیلم، مردی درهم‌شکسته و افسرده و معتاد به پرخوری است که قلبی بزرگ و پرمهر دارد اما حالا به نقطه‌ای رسیده که دیگر انرژی و اراده‌ای برای ادامهٔ زندگی ندارد. او با حدود 270 کیلوگرم وزن در آپارتمانی کوچک در ایالت آیداهوی آمریکا زندگی می‌کند و بیماری نارسایی قلب دارد. می‌داند اگر به بیمارستان مراجعه نکند تا یک هفتهٔ دیگر بیش‌تر زنده نخواهد ماند اما به به روال عادی‌اش ادامه می‌دهد و با وجود درد قفسهٔ سینه و مشکل تنفس و حرکت، به خواهش‌های دوستش لیز (هانگ چاو) که پرستار است برای مراجعه به دکتر بی‌اعتنایی می‌کند و با پرخوری مفرط سعی در مدفون کردن رنج و دل‌تنگی‌اش دارد.

ماجرا از جایی قلب را می‌فشارد و احساسات بیننده را برمی‌انگیزد که اِلى (سِیدی سینک)، دختر نوجوان چارلی، وارد داستان می‌شود. او از پدرش متنفر است و این تنفر را نه‌تنها پنهان نمی‌کند بلکه مدام آن را فریاد می‌زند! تنفری نه‌تنها از بوی داخل آپارتمان پدرش و آن‌چه پرخوری بر سرش آورده بلکه تنفر به خاطر رها کردن او و مادرش. اما چارلی گستاخی‌ها، بی‌مهری‌ها و بی‌تفاوتی‌های دخترش را نادیده می‌گیرد و تنها چیزی که می‌خواهد این است که با دخترش وقت بگذراند، او رابشناسد، و به او نشان دهد که زیر رفتار خشن و بی‌رحمانه‌اش، قلبی مهربان و دختری فوق‌العاده پنهان است.

کانون فیلم بدون شک چارلی‌ست و روحی که برَندِن فرِیزِر به شخصیت او می‌دمد؛ با چشم‌های درشت و آبی‌اش که قلب تماشاگر را تسخیر می‌کند و درد و غم درونش از یاد نمی‌رود. چشمانی که مثبت‌اندیشی درونی چارلی حتی با وجود اندوه فراوانش در آن‌ها بازتاب دارد. شخصیتی که فرِیزِر به آن ذکاوت و احساس و طنز و تأثر می‌بخشد و ما نه‌تنها برایش غصه می‌خوریم بلکه با وجود ظاهرش به او مهر هم می‌ورزیم.

تیزر فیلم از کانال آپارات «زومجی اکسترا»

ادامه مطلب در ماهنامه
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
© ۱۴۰۰ فیلم امروز
ماهنامه سینمایی فیلم امروز با اتکا به پشتوانه ای ۴۰ ساله، همراه با آغاز قرن جدید شروع به کار کرد.