فیلم امروز

فرار به گذشتهٔ دوست‌داشتنی

پروندهٔ یک سریال: «چیزهای عجیب»

1 مرداد 1401

این سریال درام، علمی‌خیالی و ترسناک را برادران دافِر برای نتفلیکس خلق کرده‌اند. فصل اول پانزدهم ژوییهٔ 2016 عرضه شد و فصل‌های دوم، سوم و چهارم به‌ترتیب در اکتبر 2017، ژوییهٔ 2019 و ماه‌های مه و ژوییهٔ 2022 عرضه شدند. در فوریهٔ 2022 اعلام شد فصل پنجم سریال به عنوان آخرین فصل تولید خواهد شد.

برادران دافر برای خلق چیزهای عجیب ترکیبی از درام‌های کارآگاهی و عناصر فراطبیعی را با برخی ویژگی‌های ژانرهای وحشت و علمی‌خیالی ترکیب کردند و حساسیت‌هایی کودکانه را هم به آن افزودند. به‌علاوه، آن‌ها با انتخاب دههٔ 1980 به عنوان رویدادگاه فیلم، سریال را مملو از ارجاع‌هایی به فرهنگ عامهٔ آن دهه کردند. این در حالی بود که مضامین و جنبه‌هایی از کارگردانی را با الهام از آثار استیون اسپیلبرگ، جان کارپنتر، دیوید لینچ، استیون کینگ، وس کریون و اچ. پی. لاوکرفت سر و شکل دادند. برادران دافر از آزمایش‌های زمان جنگ سرد و تئوری‌های توطئه پیرامون آزمایش‌های پنهان دولت در آن روزگار هم بهره بردند.

چیزهای عجیب با استقبال رکوردشکن مخاطبان نتفلیکس در اولین سال عرضه‌اش روبه‌رو شد و تحسین منتقدان را به خاطر شخصیت‌پردازی، فضاسازی، بازیگری، حاشیهٔ صوتی، نویسندگی، کارگردانی و ادای دین به فیلم‌های دههٔ 1980 برانگیخت. در ضمن، منتقدان از این سریال به عنوان یکی از مجموعه‌های پرچم‌دار نتفلیکس نام بردند که پایگاه طرف‌دارانی را تشکیل داد و در ادامه فعالیت‌های بازیگری بیش‌تر بازیگران جوانش را راه انداخت.

چیزهای عجیب نامزد دریافت جایزه‌های بسیاری بوده از جمله در گلدن گلوب، آکادمی تلویزیون انگلیس، اتحادیه‌های نویسندگان و کارگردانان آمریکا، و جوایز گرمی؛ همین طور جوایز پرشماری را هم از این محافل گرفته است: جوایز امی پرایم‌تایم، انستیتو فیلم آمریکا، جوایز تلویزیونی انتخاب منتقدان، جوایز انتخاب مردمی و...

ادامه مطلب در ماهنامه
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
© ۱۴۰۰ فیلم امروز
ماهنامه سینمایی فیلم امروز با اتکا به پشتوانه ای ۴۰ ساله، همراه با آغاز قرن جدید شروع به کار کرد.